Зовнішнє незалежне оцінювання (ЗНО) у вигляді національного мультипредметного тесту (НМТ) – це стандартизоване тестування, обов’язкове для всіх, хто бажає вступати до закладів вищої освіти України.
Національний мультипредметний тест проводиться з чотирьох предметів шкільного курсу. При цьому три предмети для вступників є обов’язковими: українська мова, історія України та математика.
Ще один предмет учасник має обрати самостійно з переліку: українська література, біологія, хімія, фізика, географія, англійська, німецька, французька або іспанська мова. Цей вибір залежить від спеціальності, яку вступник обиратиме для подальшого навчання.
Тестування є безкоштовним і проводиться в онлайн-режимі в спеціально визначених тимчасових екзаменаційних центрах як на території України, так і в більшості країн Європи та деяких інших країнах світу.
Тестування проводяться щорічно, наприкінці навчального року, орієнтовно в травні-червні. Брати участь у тестуванні можна лише один раз на рік. Перескласти тести у випадку негативного результату неможливо.
Після основної сесії ЗНО/НМТ проводиться додаткова сесія незалежного оцінювання для абітурієнтів, які з об’єктивних причин не змогли взяти участь в основному тестуванні. Такими обʼєктивними причинами є тривала повітряна тривога, хвороба, участь в олімпіадах, міжнародних спортивних змаганнях тощо.
Умови проведення мультитесту визначаються Українським центром оцінювання якості освіти – установою, що забезпечує організацію проведення зовнішнього незалежного оцінювання в Україні та за її межами.
Організація проведення ЗНО/НМТ в регіонах покладена на регіональні центри оцінювання якості освіти. Саме вони здійснюють реєстрацію охочих узяти участь у тестуванні.
Учасники мультитесту мають ознайомитися з інформацією про час на виконання тестових завдань, правила виконання цих завдань та систему їх оцінювання.
Завдання ЗНО/НМТ укладаються за програмами зовнішнього незалежного оцінювання з української мови і літератури, математики, історії України, іноземних мов (англійської, іспанської, німецької, французької), біології, географії, фізики та хімії, що затверджені у 2018 та 2019 роках.
Для ознайомлення майбутніх вступників із процедурою проведення ЗНО/НМТ Український центр оцінювання якості освіти щороку оприлюднює демонстраційні варіанти тестів з усіх предметів. Проведення пробного ЗНО наразі не передбачено.
Оцінювання учасників ЗНО/НМТ відбувається у два етапи. Спочатку учасник іспиту одразу після завершення виконання завдань отримує суму тестових балів (у кожному предметі сума тестових балів різна)
Після цього за допомогою Таблиць переведення тестових балів у рейтингову шкалу від 100 до 200 балів розраховується рейтингова оцінка учасника тестування за шкалою від 100 до 200 балів.
Рейтингова оцінка ЗНО/НМТ є основною складовою формування конкурсного бала абітурієнта, який використовується закладами вищої освіти при визначенні рейтингу вступників під час вступу.
Шкала переведення тестових балів в оцінку за шкалою 100–200 балів щороку змінюється, оскільки розраховується залежно від результатів виконання абітурієнтами конкретного тесту.
Для ефективної підготовки до тестування вступники можуть скористатися сайтом ЗНО-ОНЛАЙН. Тут представлено тести зовнішнього незалежного оцінювання 2007–2023 років. Саме виконання завдань минулих років є найбільш корисним способом підготовки, оскільки зміст і структура завдань кожного року тестування є подібними.
Абітурієнти мають змогу виконувати в режимі онлайн завдання з української мови та літератури, математики, історії України, географії, біології, хімії, фізики, англійської, французької, німецької та іспанської мов. Алгоритм виконання цих завдань максимально наближений до реальних умов складання ЗНО.
Додатковою перевагою сайту є можливість виконувати завдання з різних предметів за тематичними блоками. Наразі можна скористатися тематичними добірками з української мови і літератури, історії України, математики, географії, біології, фізики та хімії.
Окрім того, до більшості завдань запропоновано коментарі-пояснення, складені провідними фахівцями з підготовки до зовнішнього незалежного оцінювання.
Щоденне вдумливе виконання завдань у режимі онлайн є запорукою успішного проходження національного мультипредметного тесту.
Міністерство освіти і науки визначило дати реєстрації майбутніх вступників для проходження національного мультипредметного тесту у 2025 році.
Реєстрація учасників мультитесту відбуватиметься у два періоди – основний та додатковий.
Основний етап реєстрації для участі в основних сесіях НМТ триватиме з 6 березня до 3 квітня включно.
Потім до 8 квітня зареєстровані матимуть змогу в персональних кабінетах внести зміни, тобто вибрати інший предмет додаткового блоку чи змінити населений пункт в Україні чи за кордоном, у якому бажають пройти НМТ.
Додатковий період реєстрації триватиме з 9 до 14 травня.
У цей період зможуть зареєструватись вступники, які не змогли цього зробити з поважних причин під час основного періоду реєстрації, та ті, хто реєструвалися в основний період реєстрації, але їм було відмовлено в реєстрації.
Зміни до реєстраційних даних ці вступники зможуть внести до 19 травня.
Можливість завантажити зі своїх персональних кабінетів запрошення, де буде зазначено дату, час і місце проведення НМТ, учасники основної сесії отримають з 4 травня.
Учасники додаткових сесій матимуть змогу це зробити з 11 липня.
Як і в попередні роки, з міркувань безпеки інформація про те, де на території України відбудуться тестування, не буде оприлюднюватись для широкого загалу.
Загалом вступники складатимуть НМТ протягом травня-липня: основна сесія відбудеться з 14 травня до 25 червня, додаткова сесія – з 14 до 25 липня.
Для отримання оперативної інформації про проведення НМТ та вступної кампанії приєднуйтесь до каналу Вступ.ОСВІТА.UA в Telegram.
Українським центром оцінювання якості освіти затверджено загальні характеристики предметних тестів НМТ-2025 та схеми нарахування балів за виконання завдань (накази від 13.01.2025 № 5 «Про затвердження Схем нарахування балів за виконання завдань сертифікаційної роботи національного мультипредметного тесту 2025 року» та від 14.01.2025 № 6 «Про затвердження Загальної характеристики сертифікаційної роботи національного предметного тесту 2025 року»).
Звертаємо увагу, що сертифікаційна робота НМТ у 2025 році буде містити:
Тестування відбуватиметься у комп’ютерному форматі та проходитиме в один день у два етапи, що передбачають виконання завдань:
Загальні характеристики предметних тестів основного й додаткового блоків НМТ-2025 подано в таблиці нижче.
Більш детально з інформацією про характеристики предметних тестів НМТ-2025 можна ознайомитися на сайті Українського центру якості освіти за покликанням: https://testportal.gov.ua/nmt-2025-zatverdzheno-harakterystyky-predmetnyh-testiv/
Комунальний заклад "Куньєвський ліцей Куньєвської сільської ради Ізюмського району Харківської області" © 2024